Azi 29.07.2017Curs valutar : € = 4.5558 , $ = 3.8912

Sedinte » Sedinta consiliulului local din data de 01 04 2015

1. Proiect de hotarare privind aprobarea situatiilor financiare ale Municipiului Cluj-Napoca pe anul 2014.

2. Proiect de hotarare privind retragerea dreptului de administrare al Colegiului Tehnic de Transporturi „Transilvania” asupra unui imobil situat in municipiul Cluj-Napoca, str. Bistritei nr. 21 si darea acestuia, in folosinta gratuita, Directiei de Asistenta Sociala si Medicala.

3. Proiect de hotarare privind aprobarea prelungirii valabilitatii Contractului de inchiriere nr. 193302/2012, incheiat cu S.C. RETRODOR S.R.L.

4. Proiect de hotarare privind acceptarea ofertei de donatie a unui teren situat in municipiul Cluj-Napoca, str. Campului nr. 9-19.

5. Proiect de hotarare privind insusirea documentatiei cadastrale pentru modificarea limitelor de proprietate ale imobilului situat in municipiul Cluj-Napoca, str. Plevnei nr. 70.

6. Proiect de hotarare privind prelungirea termenului de locatiune a contractelor avand ca obiect locuinte construite de catre A.N.L., situate in municipiul Cluj-Napoca, str. Calea Floresti nr. 58B, actualizarea si recalcularea chiriei pentru titularii contractelor de inchiriere care au implinit varsta de 35 de ani.

7. Proiect de hotarare privind schimbarea denumirii unei strazi din municipiul Cluj-Napoca.

8. Proiect de hotarare privind revocarea partiala a Hotararii nr. 493/2014 (aprobarea documentatiei „Actualizare Plan Urbanistic General al municipiului Cluj-Napoca”), ca urmare a admiterii Plangerii prealabile inregistrata sub nr. 461674/2014.

9. Proiect de hotarare privind modificarea partiala si completarea Regulamentului Local de Urbanism, aferent documentatiei „Actualizare Plan Urbanistic General al municipiului Cluj-Napoca”, aprobat prin Hotararea nr. 493/2014.

10. Proiect de hotarare privind modificarea si completarea Actului Constitutiv si a Statutului Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara ECO-METROPOLITAN Cluj.

11. Proiect de hotarare privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici la obiectivul de investitii „Modernizare retea de iluminat public prin trecere in subteran – 2015, Volumul 2”.

12. Proiect de hotarare privind modificarea Hotararii nr. 484/2013 (aprobarea documentatiei tehnico-economice si a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investitii „Modernizare strada Faget, din municipiul Cluj-Napoca”).

13.  Proiect de hotarare privind modificarea Hotararii nr. 485/2013 (aprobarea proiectului si a cheltuielilor legate de proiectul „Modernizare strada Faget, din municipiul Cluj-Napoca”).

14. Proiect de hotarare privind aprobarea demersurilor necesare in vederea convocarii Adunarii Generale a Asociatilor la Cartierul Tineretului Cluj S.R.L.

15. Proiect de hotarare privind  aprobarea incheierii unui act aditional la Contractul nr. 347098/2013, cu S.C.A. „Lapusan, Moscovits, Steopan & Asociatii”, avand ca obiect suplimentarea serviciilor juridice.

16. Proiect de hotarare privind aprobarea unor masuri referitoare la organizarea si functionarea Serviciului Public pentru administrarea obiectivelor culturale, serviciu public de interes local din subordinea Consiliului local al municipiului Cluj-Napoca.

17. Proiect de hotarare privind alocarea sumei de 4.000.000 lei de la bugetul local pe anul 2015, pentru asigurarea asistentei de sanatate publica, potrivit Regulamentului privind stabilirea unor forme de sprijin financiar de la bugetul local al municipiului Cluj-Napoca pentru asigurarea asistentei de sanatate publica, conform Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobat prin Hotararea nr. 604/2013.

18. Proiect de hotarare privind alocarea sumei de 37.500 lei de la bugetul pe anul 2015 al Directiei de Asistenta Sociala si Medicala, organizata ca serviciu public in subordinea Consiliului local al municipiului Cluj-Napoca, in vederea achizitionarii de produse alimentare (dulciuri) si acordarea acestora cu ocazia sarbatorilor de Paste si Craciun.

19. Proiect de hotarare privind alocarea sumei de 84.724,38 lei, in vederea achitarii unor drepturi salariale si a contributiilor unitatii la bugetul de stat, catre Spitalul Clinic Municipal Cluj-Napoca.

20. Proiect de hotarare privind plata sumei de 12.966 lei, reprezentand valoarea lucrarilor de reparatii aduse imobilului si a sumei de 894 lei, reprezentand cheltuieli de judecata, catre Todea Emil.

21. Proiect de hotarare privind plata sumei de 83.916,40 lei, reprezentand valoarea imbunatatirilor aduse imobilului si a sumei de 1.970 lei, reprezentand cheltuieli de judecata, catre Gal Eleonora si Peter Carol jr.

22. Proiect de hotarare privind acordarea unei „diplome de aur” si a cate unui premiu in suma neta de 1000 lei, de la bugetul local pe anul 2015, cuplurilor clujene care au implinit 50 de ani de casatorie neintrerupta.

23. Informare privind proiectul Cartierul Tineretului Cluj.

24. Informare referitoare la Plangerea prealabila inregistrata la Primaria municipiului Cluj-Napoca sub nr. 87069/1/04.03.2015 si sub nr. 87.063/3/04.03.2015, prin care se solicita revocarea Hotararii nr. 310/2011 privind aprobarea documentatiei „Plan Urbanistic de Detaliu – imobil de locuinte colective D+P+3E+M, str. Buna Ziua nr. 34-36”.