Comunicate-primaria-si-comunitatea | Primaria Municipiului Cluj-Napoca

Comunicat de presa

(21 noiembrie 2017)

Ref: Programul Zilei de 1 Decembrie la Cluj-Napoca

1 Decembrie 2017 - Clujul sarbatoreste Ziua Nationala a Romaniei - 99 de ani de la Unirea Transilvaniei cu Romania in anul 1918!

Primaria Cluj-Napoca invita clujenii, turistii romani si turistii straini, pe 1 Decembrie in Piata Unirii sa sarbatorim impreuna Ziua Nationala a Romaniei!

Spectacol folcloric, inaugurarea iluminatului festiv, concert Andra si Cargo, foc de artificii – sunt cateva dintre momentele principale ale zilei tuturor romanilor. Evenimentul de anul acesta va aduce o noutate care va completa atmosfera de sarbatoare prin iluminatul arhitectural de pe Catedrala Mitropolitana din Piata Avram Iancu si din Piata Unirii.

Manifestările de 1 Decembrie vor incepe la ora 09.30, cu slujba religioasa ce va avea loc in Catedrala Mitropolitana din Cluj-Napoca. La ora 10:00 se va desfasura o ceremonie militara de depuneri de coroane si jerbe de flori la statuia lui Avram Iancu, urmata de parada militara.

In Sala de Sticla a Primariei Cluj-Napoca va fi deschisa expozitia de imagini istorice ”Clujul si Marea Unire”, organizata in parteneriat cu Biblioteca Academiei Romane Cluj-Napoca, Universitatea ”Babes-Bolyai”, Muzeul de Istorie al Universitatii ”Babes-Bolyai”, Directia Judeteana a Arhivelor Nationale Cluj, Biblioteca Centrala Universitara ”Lucian Blaga” Cluj-Napoca. Expozitia va contine imagini cu documente si fotografii din presa vremii: Cluj – noiembrie 1918 – decembrie 1918.

Programul evenimentelor de 1 Decembrie:

Piata Unirii

ora 15:00 - spectacol folcloric:

Maria Golban somlea

Traian Ilea si Valeria Codorean

Ovidiu Purdea Somes

Ansamblul Folcloric "Romanasul"

Ciprian Roman

Ansamblul Folcloric "Martisorul"

Aurel Tamas

Dumitru Farcas

acompaniaza Orchestra "Regal Transilvan".

ora 19:00 - aprinderea iluminatului festiv

ora 19:05 - concert Andra

Piata Avram Iancu

ora 20:00 - spectacol de artificii

Piata Unirii

ora 20:10 - concert Cargo

De 1 Decembrie, intrarea la patinoarul din Piaţa Unirii din cadrul Targului de Craciun va fi gratuita, dupa urmatorul program: 16:00 - 17:30 deschis, 17:30 - 18:30 inchis, 18:30 - 20:00 deschis, 20:00 - 20:30 inchis. 20:30 - 22:00 deschis. In intervalele mentionate mai sus, patinoarul va fi inchis pentru refacerea ghetii.

Targul de Craciun va fi deschis anul acesta in 24 noiembrie 2017 si se va inchide in 1 ianuarie 2018.

Reamintim faptul ca Primaria Cluj-Napoca a concesionat serviciile de organizare a evenimentului ”Targul de Craciun”, in urma unei licitatii, Asocierii compusa din firmele S.C. Respect BigTime Group S.R.L., S.C. Paledris S.R.L. si S.C. Club Arena S.R.L.. Contractul de concesiune s-a incheiat pentru o perioada de 5 ani.

Partener oficial: NTT DATA

Parteneri principali: Bergenbier, Vodafone, Pepsi, Coral Impex, Selgros.