Comunicate-primaria-si-comunitatea | Primaria Municipiului Cluj-Napoca
Azi 19.08.2017Curs valutar : € = 4.5883 , $ = 3.9066

(3 august 2017)

Ref: Restrictii pentru masinile de mare tonaj din cauza caniculei

Maine, vineri 4 august si sambata, 5 august 2017, intre orele 12.00-20.00, se interzice circulatia vehiculelor cu masa totala maxima autorizata mai mare de 7,5 tone pe raza municipiului Cluj-Napoca. Masura a fost luata cu avizul Politiei, in conformitate cu prevederile art. 4 Hotararii nr. 1391/2006 actualizata pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 195/2002, privind circulatia pe drumurile publice si a Ordonantei Guvernului nr. 43/2006 actualizata privind regimul drumurilor si tinand cont de avertizarea meteorologica de cod rosu emis de Administratia Nationala de Meteorologie.

Potrivit Companiei Nationale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, sunt exceptate de la aceasta masura urmatoarele categorii:

• autovehiculele de salubrizare stradala, cele care detin aprobari speciale (altele decat autorizatiile de liber acces);

• transporturile de persoane;

• transporturile de animale vii şi de produse perisabile de origine animala şi vegetala;

• vehicule care participa la interventii in caz de forta majora;

• transporturi funerare;

• transporturi poştale;

• transporturi de echipamente de prim ajutor;

• transporturi pentru distribuire de carburanti;

• transporturi de marfuri sub temperatura controlata;

• transporturi pentru tractari vehicule avariate;

• transporturi pentru distribuirea de apa şi hrana in zonele calamitate;

• transporturi cu vehicule specializate destinate prin constructie salubrizarii;

• transporturi apa imbuteliata;

• transporturi produse provenite din exploatari agricole;

• transporturi militare implicate in exercitii multinationale.

Restrictionarea circulatiei este necesara pentru protectia strazilor asfaltate pe care, din cauza temperaturilor ridicate din timpul zilei, se produc deformari majore ireversibile, cu pierderea stabilitatii imbracamintii rutiere.

(3 august 2017)

Ref: Suplimentare puncte de distribuire a apei potabile pentru clujeni

Primaria Cluj-Napoca a amenajat in oras inca doua puncte de distribuire a apei potabile, prin

amplasarea de corturi, in statiile Minerva (cartierul Manastur) si Piata Mihai Viteazu (vis a vis de Cinematograful Florin Piersic). Pe langa cele doua amplasamente, Primaria Cluj-Napoca ofera apa clujenilor si in celelalte 3 corturi, amenajate de ieri, in zonele:

• Piata stefan cel Mare (zona statiei C.T.P.)

• Splaiul Independentei (zona Operei Maghiare)

• Piata Marasti (in statia C.T.P. de circulatie spre centru).

De asemenea, Primaria a suplimentat cu 1500 de litri cantitatea de apa potabila necesara pentru distribuire, avand in vedere codul rosu de canicula instituit la Cluj-Napoca.

(2 august 2017)

Ref: Informatii utile pentru clujeni pentru perioada de canicula

Primaria Cluj-Napoca a amenajat in oras puncte de distribuire a apei potabile pentru a veni in sprijinul clujenilor pe durata caniculei.

Au fost amplasate corturi in urmatoarele locuri:

• Piata stefan cel Mare (zona statiei C.T.P.)

• Splaiul Independentei (zona Operei Maghiare)

• Piata Marasti (in statia C.T.P. de circulatie spre centru).

Pe langa cele trei puncte de distribuire a apei potabile, clujenii se mai pot racori la cismelele stradale amplasate in cele mai circulate zone din oras, din pietele Lucian Blaga, Unirii, Mihai Viteazu, Avram Iancu si B-dul Eroilor, dar si in statiile de transport public din zonele Minerva si strada Memorandumului.

De asemenea, clujenii au la dispozitie puncte de distribuire a apei potabile si in farmaciile din oras.

Masurile au fost instituite pentru diminuarea efectelor caniculei si a disconfortului termic.

Pe langa acestea, Primaria municipiului Cluj-Napoca le recomanda clujenilor urmatoarele masuri:

• sa evite iesirea din locuinta in perioadele cu temperaturi ridicate;

• sa consume zilnic minim 2 litri de lichide - apa plata, ceai sau sucuri naturale;

• persoanelor varstnice li se recomanda sa ramana in incaperi racoroase si sa evite iesirile in oras intre orele 11.00-16.00;

• persoanele varstnice, bolnave sau cu dizabilitati care locuiesc singure vor fi vizitate cel putin o data sau de doua ori pe zi de catre apartinatori;

• pentru prevenirea insolatiilor se impune supravegherea copiilor, evitandu-se locurile de joaca expuse direct radiatiilor solare;

• in scopul prevenirii aparitiilor focarelor de incendii este necesara verificarea si deschiderea luminatoarelor din podurile locuintelor;

• se interzice arderea necontrolata a resturilor vegetale si a miristilor.