Comunicate-informatii-utilitare | Primaria Municipiului Cluj-Napoca
Azi 20.10.2017Curs valutar : € = 4.5921 , $ = 3.8901

Comunicat de presa

(7 aprilie 2017)

Ref: Restrictii de circulatie cu ocazia Maratonului International Cluj-Napoca – editia a VII-a

Primaria municipiului Cluj-Napoca anunta restrictii de circulatie cu ocazia desfasurarii Maratonului International Cluj-Napoca – editia a VII-a, duminica, 9 aprilie 2017, intre orele 06.00-16.00.

Circulatia rutiera va fi restrictionata pe traseul maratonului (a se consulta harta atasata):

Cluj Arena (start) - Splaiul Independentei – str. Uzinei Electrice – Aleea Stadion – str. George Cosbuc – str. Motilor – str. Gheorghe Sincai – str. Napoca – str. Universitatii - str. M. Kogalniceanu – str. Baba Novac – str. I.C. Bratianu - - str. Universitatii – Bd. Eroilor – str. Baba Novac – str. Iuliu Maniu – Piata Unirii – str. Napoca – str. Gheorghe Sincai - str. Motilor – str. George Cosbuc – str. Cardinal Iuliu Hossu – str. Emil Isac – str. Memorandumului – Bd. 21 Decembrie 1989 (intoarcere la Prefectura) – str. Regele Ferdinand – str. George Baritiu – str. Cardinal Iuliu Hossu – str. George Cosbuc – Aleea Parcului Central (intoarcere alee Parc Central) – Splaiul Independentei – pod Napoca - Bd. 1 Decembrie 1918 (intoarcere Bd. 1 Decembrie 1918) – pod Garibaldi – parcul Iuliu Hatieganu – Splaiul Independentei – Cluj Arena (sosire).

In aceasta perioada, participantii la trafic vor putea utiliza urmatoarele trasee alternative pentru directia:

cartierul Marasti cartierul Manastur

• Bulevardul 21 Decembrie 1989 – str. Cuza Voda – Piata Mihai Viteazu – str. Horea – str. Dragalina – str. Octavian Goga – str. Alexandru Vlahuta – str. Miraslau – Bulevardul 1 Decembrie 1918 - Nodul N

sau

1. Bulevardul 21 Decembrie 1989 – Piata Avram Iancu – Piata stefan cel Mare – Calea Turzii – str. Observatorului – str. Frunzisului

cartierul Plopilor → Centru

• str. Plopilor – str. Berariei – str. Otetului – str. Moldovei – Calea Motilor – str. Clinicilor

sau

• str. Plopilor – Pod Calvaria – Calea Manastur – Calea Motilor – str. Clinicilor – Piata Lucian Blaga – str. Republicii – str. Avram Iancu

cartierul Manastur → Centru

Gara → cartierul Manastur

• str. Horea - str. Dragalina – str. Octavian Goga – str. Alexandru Vlahuta – str. Fantanele – str. Miraslau – Bulevardul 1 Decembrie 1918 – Nodul N

cartierul Manastur → Gara

• Nodul N – Bulevardul 1 Decembrie 1918 – str. Miraslau – str. Fantanele – str. Alexandru Vlahuta – str. Octavian Goga – str. Mamaia – str. Dragalina – str. Horea

sau

• Calea Manastur – Calea Motilor – str. Clinicilor – Piata Lucian Blaga – str. Republicii – str. Avram Iancu – str. Milton Lehrer – Piata Cipariu – Piata Stefan Cel Mare – Piata Avram Iancu – str. Cuza Voda/str. Constanta

Gara ↔ cartierul Zorilor (dus-intors)

• str. Horea – Piata Mihai Viteazu – str. Cuza Voda – Piata Avram Iancu – Piata stefan cel Mare – Calea Turzii – str. Observatorului

cartierul Gheorgheni → cartierul Grigorescu

• Piata Cipariu – Piata stefan cel Mare – Piata Avram Iancu – str. Cuza Voda – Piata Mihai Viteazu – str. Horea – str. Dragalina.

De asemenea, Compania de Transport Public Cluj-Napoca SA (C.T.P.) anunta ca duminica, 09 aprilie 2017, in intervalul orar 06:00 – 16:00, din cauza restrictiilor de circulatie impuse, liniile 30 (Grigorescu – A. Vlaicu), 101A (Bucium – Piata Garii – curse efectuate cu autobuze) si M 26 (Floresti Cetate – Cluj-Napoca) vor circula pe trasee deviate, dupa cum urmeaza:

Linia 30 : B-dul 1 Decembrie 1918 – Fantanele – Piata 14 Iulie – Octavian Goga – Dragalina –Piata M. Viteazu – Cuza Voda – 21 Decembrie 1989 – A. Vlaicu;

La revenire din B-dul 21 Decembrie 1989 pe str. Regele Ferdinand – Dragalina – Octavian Goga – Piata 14 Iulie – Fantanele – B-dul 1 Decembrie 1918.

Linia M 26 ambele sensuri: Comuna Floresti– Calea Floresti – Pod Calvaria (capat linie). in aceasta perioada, legitimatia de calatorie validata pe linia M26 ramane valabila pe L9, L29, L24, L24b pe tronsonul Calea Floresti – Memorandumului.

Linia 101A : Bucium – Primaverii – Calea Manastur – Calea Motilor – Memorandumului – Regele Ferdinand - Horea – Piata Garii.

La revenire: din Piata Garii – Caragiale - Horea – Regele Ferdinand - Memorandumului – Calea Motilor –Calea Manastur – Primaverii – Bucium.