Comunicate | Primaria Municipiului Cluj-Napoca
Azi 18.12.2017Curs valutar : € = 4.6346 , $ = 3.9285

S-a incheiat primul proces de Bugetare participativa online din Romania

Au fost 338 de proiecte propuse, dintre care au fost declarate eligibile 126 de proiecte. Au fost activate pe platforma 21142 conturi si a fost inregistrat un total de 40637 de voturi in cele doua etape de vot. Aceste proiecte au fost validate de catre echipa de specialitate si se vor implementa incepand de anul viitor.

”Majoritatea dintre ele sunt proiecte multianuale. Voi cere fiecarui departament de specialitate sa faca fisa de implementare a proiectului. Evident ca sunt proiecte, precum o mansarda sau o etajare a unei scoli, care nu se pot face intr-un an de zile, ci presupun etape multianuale. Este insa de apreciat efortul si implicarea a peste 40.000 de clujeni care au votat intr-un asemenea demers, iar ceea ce dansii au stabilit noi vom pune in proiectul de buget de anul viitor!”, a declarat primarul Emil Boc.

Cele 15 proiecte care vor fi implementate de Primaria municipiului Cluj-Napoca incepand de anul viitor:

Primul proiect din fiecare domeniu:

1. Scoala Gimnaziala "Nicolae Titulescu" – Complex Educational;

2. Cresterea sigurantei pietonale la trecerile de pietoni;

3. Parcul intre Lacuri;

4. Amenajarea spatiilor publice cu unitati de colectare inteligenta a gunoiului;

5. Trotinete electrice-sistem de inchiriat;

6. ClujWay.

Restul proiectelor castigatoare:

7. Amenajare Mansarda scoala ”Ion Creanga”;

8. Centrul de tineret Cluj-Napoca;

9. Demolare garaje si inlocuirea lor cu parcari si spatiu verde;

10. Toalete pentru toti;

11. Clujul verde - un copac la trei parcari;

12. Autobuze/Microbuze scolare cu circuit inchis;

13. Piste biciclete Observatorului si Nicolae Titulescu;

14. Arta in curtea scolii – Lasati artistii stradali sa coloreze Clujul;

15. Clujul Verde si Eficient: Gradini verticale si Fatade vegetale.