Comunicate | Primaria Municipiului Cluj-Napoca
Azi 24.11.2017Sedinta extraordinara a Consiliului Local - marti, 28 noiembrie 2017, ora 14.00 Anunt colectiv privind emiterea unor acte administrative fiscale Anunt colectiv privind contribuabilii pentru care au fost emise acte administrative fiscale Anunt colectiv privind emiterea unor acte administrative fiscale Anunt privind initierea Planului Urbanistic Zonal - urbanizare - cartier Borhanci Curs valutar : € = 4.6536 , $ = 3.9215

Comunicat de presa

(31 octombrie 2017)

Ref: O noua piateta in centrul orasului

Primaria Cluj-Napoca propune acordarea denumirii de ”Piateta Jean Calvin” zonei care gazduieste statuia ”Sfantului Gheorghe”, cuprinsa intre Biserica Reformata si Liceul Teologic Reformat.

Astazi, 31 octombrie 2017, se implinesc exact 500 de ani de la Reforma Protestanta si este un prilej bun de a cinsti acest personaj marcant, Jean Calvin, care a jucat un rol definitoriu in viata spirituala a Europei. Ziua Reformei este o sarbatoare religioasa a zilei de 31 Octombrie in amintirea Reformei, sarbatoare tinuta de Lutherani si de cateva comunitati de Biserici Reformate.

Jean Calvin (1509-1564), preot catolic francez, care a aderat mai intai la protestantismul luteran, apoi a dus mai departe ideile lui Luther, a fost unul dintre cei mai mari teologi ai secolului al XVI-lea. Opera teologica si vasta activitate clericala il plaseaza pe acesta in randul fondatorilor de confesiuni.

De asemenea, municipalitatea clujeana apreciaza eforturile Bisericii Reformate de a realiza lucrari de renovare si conservare a imobilelor istorice situate in Cluj-Napoca, dintre care amintim urmatoarele cladiri:

• Colegiul Universitar Reformat Apafi Mihály, Piata Avram Iancu nr. 15
  • Institutul Teologic Protestant, Piata Avram Iancu nr. 13
  • Imobilul de pe strada Campeni nr. 1
  • Biserica Reformata din cartierul Iris, Str. Oasului nr. 105
  • Biserica Reformata din cartierul Someseni, Strada Capitan Grigore Ignat nr. 1
  • Liceul Teoretic Apáczai Csere János, Strada Ion I. C. Bratianu nr 25
  • Biserica Reformata cu Cocoş, Calea Motilor nr. 84
  • Palatul Babos, Piata Mihai Viteazu 1
  • Colegiul Reformat Strada Mihail Kogalniceanu nr. 16
  • Cladirea Eparhiei Reformate din Ardeal, strada Ion I. C. Bratianu nr. 51
  • Cladirea din strada Ion I. C. Bratianu nr. 41-43
  • Cladirea din strada 21 Decembrie 1989 nr. 1
  • Cladirea din Piata Avram Iancu 15
  • Cladirea din strada Constanta 1-3.